fbpx
füüsiline aktiivsus,  mõtteviis,  toitumine

Kui sa ei jõua teha tervet, tee pool!?

Kas mäletad seda korda, kui pidid õhtul trenni minema, aga sa olid nii väsinud, et jäid hoopis koju logelema? Või kui pidid mingit kirjatööd tegema, aga läksid hoopis sõpradega välja? Või mõtlesid, et peaks midagi tervislikku sööma, aga ei suutnud midagi head välja mõelda, seega sõid (jälle) pitsat (või muud sinu lemmikut)? Või otsustasid iga päev pool tundi mediteerima hakata, aga loobusid juba esimesel korral?

Me kõik oleme sarnastes olukordades olnud. Me oleme pannud endale suured eesmärgid ja siis nendeni jõudmisest loobunud kuna need tunduvad liiga rasked. Kättesaamatud. Kauged. Ja see ongi nii. Need ongi kauged. Kui sa ei ole kunagi lõuatõmbeid teinud, siis sa ei suuda ilmselt täna teha kümme. Kui sa pole kunagi autoga sõitnud, siis tõenäoliselt ei saa sa täna küljeparkimisega eriti hästi hakkama.

Jälle pean ma oma mõtet alustama nii, et “tänapäeval ümbritseb meid nii palju infot “ideaalsetest” inimestest, kodudest, eludest, ellusuhtumistest jne” ning see paneb väga paljudele inimestele pinge peale. Kontekst on puudu. Nii mõnigi inimene (vahel ka mina) ei adu ära, kui palju on teised pidanud tööd tegema selleks, et saavutada ideaalne tasakaal kätepealseisus või harmooniline abielu või toit, mis ei läinudki seekord kõrbema (igaühele oma, eks).

Sul tuleb edukas olemise teesklemine väga hästi välja!

Me kõik oleme kuulnud seda, et tuleb seada endale suured eesmärgid ja siis hakkida need väiksemateks tükkideks ja siis nende kallal tööle asuda. Esiteks, olgem ausad, kes on päriselt endale ÕIGE eesmärgi seadnud? Ja teiseks, kes on päriselt aru saanud, mida tähendab nende lahti lõikamine ja sammhaaval nende poole liikumine?

Suur eesmärk ei pea tähendama katusekorterit Tallinnas (või Dubais), ülemaailmset kuulsust, sportautosid või isegi maja maal, nähtavaid kõhulihaseid või ideaalselt sätitud Instagrami piltide kontot. Igaühe jaoks on suur eesmärk erinev, nii et tehkem kõigepealt selgeks endale see, et sotsiaalmeedia kaudu esindatud põnevad elustiilid ei pea olema sinu eesmärgid, kui see just PÄRISELT ei ole sinu soov. Sest kui ei ole, püüdled sa millegi poole, mille kätte saades oled sa endiselt õnnetu (või samamoodi õnnetu, kui sa ei saa kätte seda, mida sa tegelikult ei tahagi).

Nüüd, kui sa oled mõtisklenud selle üle, mida sa päriselt oma ellu tahad, saad sa hakata keskenduma sellele, kuidas seda saavutada. Peaaegu mitte ühtegi asja ei ole võimalik saavutada üleöö. Hea kaalunumber või kontol olev number ei ole postipakk, mis kahe päevaga kohale tuleb (kui sa just lotoga ei võitnud, aga see on juba teine jutt, kuidas lotomiljonärid teinekord lõpuks veel vaesemad on kui enne võitu … ).

Kui keegi näiteks räägib, et päevas peaks tund aega mediteerima, sest see on niiiiiiii oluline sinu vaimsele tervisele, siis tee endale selgeks, kas sa saad oma vaimse tervise eest ka muul sulle sobival moel hoolt kanda (näiteks hingamistehnikad, teadlik enese kõrvalt jälgimine, looduses jalutamine jne) ja kui sa ikka oled kindel, et tahad mediteerimisele vähemalt võimaluse anda, siis alusta viiest minutist päevas. Kasvõi minutist! Sest kui sa pole harjunud paigal istuma, siis tund aega mediteerida on lihtsalt piin!

Kamoon, sisemine rahu, mul ei ole terve päev aega oodata!

Sama kehtib ka kõige muuga. Sa ei pea neli korda nädalas tund aega trenni tegema, kui sul ei ole seda harjumust kunagi olnudki! Kui sa ostsid kuukaardi ja ainult kolm korda käisid, siis ilmselgelt tekib väike läbikukkuja tunne. Aga mis siis, kui et selle asemel, et panna end kirja raskesse rühmatrenni, lähed sa hoopis jõusaali ja proovid natuke ühte masinat ja teist? Või ei lähe üldse spordiklubisse, vaid teed kodus juutuubist mõnda 15-minutilist kava järgi?

Selle asemel, et bodypumpi või spinningusse minemata jätmise asemel kodus logeleda, võiksid minna vähemalt jalutama või teha kodus venitusharjutusi. Selle asemel, et ainult pastat või pitsat süüa, tee juurde värske salat või lõigu juurde tomatit-kurkigi. Vähemalt pool võitu, mitte nulltulemus. Nii saad sa mingigi vaibi kätte ja iga korraga tahad võib-olla natukene rohkem teha.

Väljakutsuva (raske) asja tegemisest loobumise asemel tee vähemalt midagigi kergemat (jõukohasemat).

#sillerdav

Aga ära saa minust valesti aru. Mõte on ikkagi see, et me kõik pingutaksime ja nädalate kaupa aina nö raskema tegevuse poole liiguksime, mitte kogu aeg ainult viis minutit ei mediteeriks või jooksmise asemel jalutaks. Mõte on selles, et täielikult loobumise asemel teha midagigi, et vaib säiliks. Et eneseusk säiliks. Kui täna pole hea päev, kirjuta kümne lehekülje asemel üks. Kui pahandasid kallima peale ja midagi head öelda ei oska, siis võta ta vähemalt kaissu, et ta end täiesti hüljatuna ei tunneks.

Teinekord tuleb end sundida tegema midagi, mille jaoks tuju ei ole selleks, et avastada, et tuju tekib mõnikord hoopis tegemise käigus. Kui võimalik, ära jää kinni sellesse mõttesse/tundesse, et sul pole õige tuju või et täna pole õige päev. Iga päeva saab teha õigeks päevaks. Lihtsalt ole enda vastu täielikult aus. (… sest kui depressioonis inimesed õiget tuju ootama jääks, võib seda ootama jäädagi (isiklik kogemus) …)

Kui sa tahad elada tervislikku eluviisi, aga sa ei ole mitu kuud teinud muud trenni peale tööle mineku ning ei ole näiteks netist otsinud uusi võimalusi tervislikumaid toite valmistada, siis saad sa ainult iseendale otsa vaadata ja tunnistada, miks sa rahul ei ole.

Minu arvamus on see, et mida vähem tarbida sotsiaalmeediat ja mida rohkem keskenduda enda elu arendamisele (kasvõi tibusammu haaval päevas), jõuame palju kiiremini soovitud tulemuseni ning ei tunne (nii mõnigi kord tekkivat) alaväärsuskompleksi, kui võrdleme end teiste inimeste saavutustega. Kui tarbida meediat, siis teadlikult ja usaldusväärseid, inspireerivaid kanaleid.

Sul ei pea olema supermodelli keha, kollane Lamborghini (mille jaoks Eesti teed niikui nii loodud pole), maja Viimsis, populaarne juutuubi kanal, seitsmekohaline pangakonto number, kadestusväärsed reisipildid Instagramis jne. Ela nii nagu sina tahad elada, kuid ole enda vastu aus – kas seadsid endale ebarealistlikud eesmärgid või ebarealistlikud tähtajad? Kas oskad nautida protsessi ja arengut või tahad täna ja kohe? Sest viimast tavaliselt ei saa (mitte, et ma peorikkuja olla tahaks, kogemus õpetab).

– Kuidas saab veel öelda “üks samm korraga”?
– Samm sammu haaval; tükk tüki haaval; vähehaaval; aeglaselt, kuid kindlalt

Eks see üks klišee ole, et aeglaselt sõuad, kaugele jõuad, aga eks neis vanasõnades ka väga palju kulda peitu. Kui sa ei jõua kõike, tee pool. Kui sa ei jõua pool, tee veerand. Tee natukenegi. Aga ole enda vastu aus, sest juba teadusuuringud tõestavad, et näiteks siis kui füüsilist pingutust tegev inimene arvab, et nüüd on kõik, ta enam ei jaksa, siis on ta alles 40% juures oma kehavõimekusest!

Süües kasvab isu – see kehtib ka enesearengus!

#sillerdav

PS! Kui tahad just oma tervise ja keha järgmisele tasemel viia, siis vestlusseanss minuga võib olla just see, mida vajad! Või ka mitte 😉

Sillerdamiseni!
#sillerdav

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *